Menu Close

Dėl pasikeitusio poilsio (pietų miego rėžimo)

Pietų miegas yra labai naudingas ikimokyklinio amžiaus vaikams. Tačiau visi vaikai skirtingi, todėl kiekvienas išmiega skirtingai. Vieni išmiega dvi valandas, kitiems užtenka 20 minučių. Tarptautinės rekomendacijos (Jungtinės karalystės Nacionalinė sveikatos tarnyba, JAV Visuomenės miego fondas ir kt.) visada ragina atsižvelgti į skirtingus vaikų fiziologinius miego poreikius. Nėra tiek svarbu, ar vaikas miegos dieną, kiek svarbi yra bendra miego trukmė per parą. Vaikai dažnai dar negeba pasakyti, kad yra pavargę. Dažnai atvirkščiai – priešinasi miegui, nori užsiimti smagia veikla, tačiau atsigulę pailsi, užmiega.

Poilsio metas,  puiki proga vaikui atsipalaiduoti nuo šurmulio ir veiklos, pabūti pačiam su savimi, pasvajoti. Ramiai gulintis vaikas lavina savo vaizduotę, erdvinį mąstymą, dažnai mintyse kuria istorijas, permąsto dienos įvykius. Todėl daug svarbiau yra ne tai, kad vaikas pamiegotų, bet tiesiog nurimtų, pabūtų ramioje aplinkoje ir pailsėtų.

Nepailsėjęs per pietus vaikas:
o Vakare bus irzlesnis;
o Ne taip greit įsimins naują informaciją;
o Gali skųstis virškinimo problemomis, neturėti apetito;
o Nepailsins nervų sistemos, dėl to nukentės intelektiniai gebėjimai;
o Prasčiau sukoncentruos dėmesį.

Lopšelio – darželio administracija bei padagogai reaguodami į Iniciatyvinės tėvų grupės pareiškimą dėl pietų miego, aptarė vaikų dienos poilsio organizavimą. Vyko diskusija, kurioje atsižvelgdami į vaiko amžių ir poreikius suplanavo dienos poilsio laiką. Buvo nuspręsta, kad:

1. Lopšelio (ankstyvojo amžiaus) dienos ritme miegui ir poilsiui skirti 1,5 val. ir numatyti laipsnišką kėlimą*,  bei atsižvelgti į tėvų (globėjų) prašymus;

2. Ikimokyklinio ugdymo dienos ritme poilsiui skirti 1 val. 15 min. ir numatyti laipsnišką kėlimą*,  bei atsižvelgti į tėvų (globėjų) prašymus;

3. Priešmokyklinio ugdymo dienos ritme  poilsiui skirti 1 val. ir numatyti laipsnišką kėlimą*,  bei atsižvelgti į tėvų (globėjų) prašymus;

4. Kreiptis į steigėją dėl papildomų etatų mokytojų paėjėjams, kurie galėtu užtikrinti miegančių vaikų saugumą, kol mokytojai bus su nemiegančiais vaikais grupėje.

*Laipsniškas kėlimas. Vaikui nepavykus užmigti, jis neverčiamas to daryti. Tiesiog  jam pailsėjus, pasiūloma užsiimti ramia veikla grupėje. Taip pat vaikams atsibudus, jiems nesiūloma gulėti lovoje, o siūloma užsiimti ramia veikla, kol kiti grupėje esantys vaikai ilsisi/miega.

Dienos rėžimai pagal amžiaus grupes:

https://www.darzeliszvaigzdute.lt/paslaugos/dienotvarkes/

Rekomendacijos dėl poilsio rėžimo:

Skip to content