Žaisdami pasirenkam profesiją

Ankstyvoji vaikystė, ikimokykliniai metai daugeliu atžvilgiu yra labai svarbus amžiaus tarpsnis, turintis didelės įtakos tolimesnei žmogaus raidai. Tai, kuo vaikai užsiima, kaip jie yra ugdomi šiuo laikotarpiu, lemia ir jų karjeros siekius, bei karjeros kokybę tolimesniais raidos etapais.
Dažnai manoma, kad karjera yra suaugusio žmogaus reikalas, o maži vaikai niekaip su tuo nėra susiję. Tačiau prastarųjų metų tyrimai leidžia drąsiai tvirtinti, kad vaikystę galima laikyti laikotarpiu, kada padedami pagrindai, tam, ką vėliau savo karjeros kelyje pavyksta pasiekti suaugusiam žmogui (Sharf, 2006m. Mintys).
Ikimokyklinio amžiaus vaikai yra ypač smalsūs. Smalsaudami vaikai pažįsta save ir pasaulį, lavina savo mąstymo gebėjimus, išbando įvairų elgesį, sužino, kas jiems patinka, o kas – ne. Todėl domėjimasis naujais dalykais, patirtis labai svarbi karjerai, ji padeda formuotis vaikų supratimui, apie jų interesus, vertybes, gebėjimus.
Mokslininkas D. Superis teigia, kad vaikų ugdyme yra svarbūs šie veiksniai:
- Vaikų smalsumas;
- Vaikų polinkis tyrinėti;
- Vaikų interesų vystymasis;
- Vaikų pažintinių gebėjimų vystimasis;
- Vaikų svarbūs asmenys;

Labai svarbu ikimokykliniame amžiuje kuo ankščiau vaikus supažindinti su įvairiomis profesijomis, suteikti vaikams žinių apie karjeros galimybes savo aplinkoje, o vėliau ir natūralioje darbinėje veikloje.
Šie svarbūs asmenys galintys vaikus supažindinti su įvairiomis profesijomis yra tėvai, mokytojai, seneliai, darželio darbuotojai ir kiti asmenys. Vaikai daugiausiai žino apie tas profesijas, su kurių atstovais jie susiduria savo aplinkoje. Stebėdami ir susipažinę vaikai, žaisdami vaidmenų žaidimus, imituos tėvų, pažįstamų darbus.
Stebėdami jie gaus informacijos apie tam tikras profesijas, perims elgseną, suvokimą, susipažins su kuo platesniu profesijų ratu, o tai bus svarbu ateityje, renkantis karjeros kryptį.
Pelėdžiukų grupėje jau svečiavosi bendruomenės slaugytoja Zita Karalienė ir vaikus supažindino su medicinos darbuotojo profesija. Vaikai įdėmiai klausėsi pasakojimo apie sveikatą, vitaminus bei vaistukus. Medikė paaiškino, kaip geriausiai galima apsisaugoti nuo gripo, kaip svarbu visiems laikytis asmens higienos (plautis rankas, valytis dantukus). Visi turėjo galimybę klausytis savo širdelių plakimo .Nuo šiol grupės vaikučiai nebebijos "daktaryčių"plausis rankytes, valysis dantukus ir bus sveiki.
Kristupo mama Živilė Ščerbienė pas mus į grupę atskubėjo nešina gėlėmis .Ji gėlininkė
dirba Žiežmarių gėlėse. Tad apspitę vaikai žiūrėjo ir įdėmiai klausėsi kaip sodinami augalai, ko augalams reikia, kad jie būtų gražūs. Vaikai pamatė, kaip ruošiama dirva, kaip sodinami augalai, gėlės. Grupę puošia puiki kompoziciją, kurią visi prižiūrėti pasižadėjome.
Apsilankę darželio virtuvėje pamatėme tetas-virėjas. Vaikai susidomėję apžiūrinėjo didžiulius puodus, keptuves ...dabar jau vaikai žino, kad mums maistą gamina virėjos.
Martynos tėtis polocijos pareigūnas, tad pakviestas mielai atėjo į grupę pasikalbėti apie policininko profesiją. Netgi sava liemene aprengė ir lazdelę palaikyti leido, papasakojo apie pavojus tykančius gatvėje ,priminė saugaus elgesio taisykles.
Jau turėjome susitikimus su šių profesijų atstovais: staliaus, pardavėjos, vaistininkės, policijos pareigūno, virėjos, medicinos darbuotojos, gėlininkės.Planuojame sisipažinti su informacinių technologijų - kompiuteristo profesijos atstovu, bibliotekininke, mokytoja, siuvėja...

Vyr. auklėtoja Dalia Kupčiūnienė

DSCN2227-1DSCN2227P1010364P1010548